
Rögzítő, rögzítő... miért vagy Te rögzítő?
NVR, a biztonsági kamerák videófelvételeinek egyik legelterjedtebb rögzítésre való hardvere.
Ezen felül több más eszköz is használatos, de otthoni és kisebb vállalati környezetben ez a legelterjedtebb és legkönnyebben telepíthető.
A legtöbb kamerával foglalkozó weboldalon, csak a csatornaszámokkal dobálóznak és nem említitk a másik roppant fontos paramétert, mégpedig az NVR-ek rögzítési sávszélességét!
A csatornák száma határozza meg, hogy egy rögzítőre hány darab kamerát lehet felvenni, hány darabot tud maximálisan, egyszerre rögzíteni és kezelni. A sávszélesség pedig megmondja, hogy ezen kamerák felől jövő maximális adatfolyam milyen sebességgel érkezhet.
Ha ezt a megadott értéket túllépik a kamerák, akkor sajnos a rögzítés leállhat.
A gyártók a rögzíthető csatornák számát jellemzően a 2Mpx-es kamerák sávszélességéhez lövik be, így, ha esetleg egy 4Mpx-es, vagy netalán egy 8Mpx-es kamerát rakunk, vagy esetleg egy rosszabb tömörítési eljárással működő kamerát sikerül rákötnünk, akkor sajnos a rögzítő nem fogja tudni megfelelően a kamerák felől jövő videójel folyamot rögzíteni, vagy az is előfordulhat, hogy nem rögzít semmit.
Ezért fontos figyelembe venni ezt is és természetsen a tömörítési eljárást. Jelenleg kameráknál és rögzítőknél a H265+ az elérhető legjobb tömörítési mód, erre érdemes beállítani, mind a rögzítőt, mind a kamerákat, ezzel is csökkentve a rendszer sávszélességét, ezáltal a rögzítés zökkenőmentes és a felvételek visszanézése is problémamentesebb.
Kamera szettjeinket úgy válogattuk össze, hogy mind a rögzítési, mind a kiszolgálói (felvétel visszanézése) oldalon ne legyenek korlátok.
Az NVR esetében még érdemes megvizsgálni ahogy fentebb írtam a csatornák dekódolhatóságát.
Vegyük példának most a legolcsóbb 4 csatornás rögzítőnket a Dahua NVR2104HS-4KS3 -at.
AI letiltva: 1 csatornás 12 MP@30 fps; 1 csatornás 8 MP@30 fps; 2 csatornás 5 MP@30 fps; 3 csatornás 4 MP@30 fps; 6 csatornás 1080p@30 fps
AI engedélyezve: 1 csatornás 8 MP@30 fps; 1 csatornás 5 MP@30 fps; 2 csatornás 4 MP@30 fps; 4 csatornás 1080p@30 fps
Jól látszik ebből is, hogy ha az AI (mesterséges intelligencia) (videoanalitika) támogatás be van kapcsolva a rögíztőn a kamerákra, akkor jelentősen csökken az elérhető dekódolási képesség, mivel az NVR processzorát leterheljük.
Természetesen nem szükséges igénybe venni ezt a funkciót, mivel a legtöbb mai piacon elérhető kamera már rendelkezik minimális AI funkcióval (objektumazonosítás, területvédelem, vonalátlépés, stb). Amennyiben ezekkel, vagy ezek valamelyikével rendelkezik az adott kamera, érdemes azon használni és nem a rögzítőt terhelni vele.
Ez kis cikk csak a legalapvetőbb dolgokat foglalta össze, nagyon tömören és nagyon egyszerűen, hogy a laikusok számára is valamilyen szinten érthető legyen, hogy mit is érdemes figyelni a videórögzítő kiválasztása során.
Természetesen szívesen segítünk, amennyiben egyéb speciális igény, vagy nagyobb rendszer szükséges.
E-mail: info@secalarm.hu